Bydlet a pracovat v čistém, uklizeném prostoru prospívá našemu zdraví, výkonu, vztahům a všeobecnému pocitu spokojenosti. Úklid je navíc v módě a už hodný čas se jako standard zdravého interiéru ukazuje minimalisticky zařízený a uspořádaný prostor.
Uklidit a mít uklizeno však pro mnohé lidi není jednoduchá záležitost.
Následující text vám může pomoci zorientovat se v moderních trendech úklidu, pochopit je a začít jejich praktikovat.
jak uklízet
Jak mít uklizené skříně
Jak často měnit ložní prádlo
Jak mýt okna
Jak si rozdělit práci v domácnosti
Jak zvládnout každodenní úklid
Jak naučit pomáhat děti
Jak uklízet ekologicky
Jak se zbavit zbytečností
Co nás naučí moderní styly úklidu
Na první pohled se může zdát, že úklid podle moderních systémů je jen vyhazování věcí.
Pravdou je, že japonský systém Marie Kondo – KonMari, příbuzný styl Hideko Jamašitovej Dan-ša-ri ale i predsmrtné úklid Döstädning Švédky Margarety Magnussonovej směřují ke snižování počtu předmětů.
Filozofie moderních typů úklidu je však mnohem hlubší než jednorázové vyhození šatstva či harampádí po starých rodičích.
Pokud je něco, co Marie Kondo učí ve svých knihách, seminářích či v televizní show, je to vážení si věcí. Při každém vrženém předmětu se má člověk zastavit a poděkovat za službu, kterou poskytl.
Na první pohled se tento způsob zdá být podivný či přehnaně esoterický, ale jde o užitečný krok. Pokud se poctivě zamyslíte nad tím, kolik věcí vám ve skříních a skříňkách leželo bez užitku, pravděpodobně pocítíte hanbu, z níž má vzejít ponaučení.
Nezapratávajte si dům tím, co nepotřebujete a co vás netěší.
Zanedlouho vám zbytečnosti začnou ubírat místo a nakonec je budete muset vyhodit. Navíc s výčitkami svědomí. Více o systému KonMari
Moderní styly úklidu apelují i na odpovědnost, ekologičnost a ekonomičnost. Dan-ša-ri se snaží lidem vštípit myšlenku, aby věci nevyhazovali bezhlavě, ale přemýšleli nad tím, komu mohou posloužit a jak ještě mohou být užitečné.
Ve světě, který stojí na prahu ekologické katastrofy je bezhlavé vyhazování nesmyslným plýtváním. Více o systému Dan-ša-ri
Predsmrtné úklid Döstädning, do kterého by se měl podle autorky konceptu pustit po šedesátce každý člověk, pokud jednou nechce své příbuzné nechat bezradných v bytě plném harampádí, zas poukazuje na očistnou, bilanční a praktickou stránku úklidu.
Do hrobu si nikdo z nás nic nevezme, a tak předměty, o které nemá rodina zájem, doporučuje darovat či prodat a za zisk podniknout něco, co vás opravdu těší. „Ano, naši milovaní touží po tom, aby jim po nás zůstalo něco hezké, ale ne všechny naše věci,“ píše Magnussonová